Budujemy wieżę z klocków

Budujemy wieżę z klocków

"Ich baue einen Turm"

Moja kolejna propozycja to bardzo prosta piosenka od KitaKiste, podczas śpiewania której niezbędne będą klocki do budowania wieży. „Ich baue einen Turm” to świetna okazja do zabawy klockami na zajęciach językowych, powtórki nazw kolorów i nauki liczenia.

BUDOWANIE WIEŻY WG WZORU

Pierwsza zabawa polega na jak najszybszym ułożeniu wieży z klocków zgodnie z wylosowanym przez dzieci obrazkiem. Takie obrazki są dostępne za darmo do pobrania na stronie https://allourdays.comWycięte i zalaminowane karty rozkładamy obrazkiem w dół. Dwójka ochotników siada naprzeciwko siebie w środku koła, a każde z nich dostaje do dyspozycji swój zestaw klocków. Na „3, 4, start” nauczyciel odkrywa jedną z kart, a dzieci jak najszybciej budują przedstawioną na obrazku wieżę.

Zdjęcie ze strony allourdays.com

IN DEN BRUNNEN GEFALLEN

Każdy z nas zna zapewne zabawę dywanową z przedszkolnych lat „Wpadłem do studni”. Wybrane dziecko siada w środku koła i zaczyna słowami: „Ich bin in den Brunnen gefallen!” Na to dzieci: „Wie tief denn?” Dziecko z środka podaje jak głęboko, np.: „7 Meter!” (Beispiel). Na to dzieci: „Wer soll dich herausholen?” Dziecko z środka odpowiada: „Wer am besten einen Turm baut.” Na te słowa wszystkie dzieci, przekładając swoje ręce nad głową udają, że budują wieżę. Dziecko z środka wybiera kogoś, kto jego zdaniem najlepiej buduje wieżę. Zwycięzca wyciąga dziecko z środka, a pozostałe odliczą do 7. Dzieci zamieniają się miejscami.

BAUMEISTER, WAS BRAUCHST DU?

Jako że zabawa klockami to również świetna okazja do powtórki nazw kolorów to proponuję Wam również pobawić się z dziećmi w bardzo dobrze znaną zabawę „Sałatka owocowa”. Dzieci siedzą w kole na krzesłach, a każde dostaje jeden klocek jakiegoś koloru. Dzieci pytają chórem nauczyciela: „Baumeister, was brauchst du?” Nauczyciel odpowiada, np.: „Ich brauche gelbe/rote/blaue Bauklötze!” Na te słowa dzieci z odpowiednim kolorem klocka wstają i zamieniają się miejscami, a na zdanie: „Ich brauche bunte Bauklötze!” wszystkie dzieci przemieszczają się na inne krzesło. 

POWTÓRKA SŁOWNICTWA

Jeśli znana jest Wam już zabawa na powtórkę słownictwa, która polega na budowaniu wieży z kubeczków to dlaczego by nie zastąpić tych kubeczków klockami? Moim dzieciom taka właśnie alternatywa bardzo przypadła do gustu.

Budowanie wieży przy pomocy dużych plastikowych klocków

Dodaj komentarz

Close Menu