Die kleine Raupe Nimmersatt

Die kleine Raupe Nimmersatt

Das Lied von der Raupe Nimmersatt

„Die kleine Raupe Nimmersatt” obchodzi w tym roku swoje pięćdziesiąte urodziny. Z tej okazji zgromadziłam dla Was materiały i pomysły na zajęcia z głodną gąsienicą w roli głównej. Aby je przeprowadzić potrzebować będziecie gąsienicy (do zrobienia ze skarpety) i wszystkich smakołyków, które zjada w przeciągu tygodnia (Sie fraß sich durch einen Apfel, 2 Birnen, 3 Pflaumen, 4 Erdbeeren, 5 Apfelsinen, Schokoladenkuchen, eine Eiswaffel, eine Gurke, ein Stück Käse, eine Wurst, einen Lolli, ein Stück Früchtebrot, ein Würstchen, ein Törtchen, ein Stück Melone, ein grünes Blatt). Ja swoje kąski wydrukowałam na kolorowym bloku technicznym, zalaminowałam i wycięłam w każdym z nich otwór, tak aby można było przełożyć przez nie rękę. 

Zajęcia zaczynamy od zapoznania dzieci z potrzebnym słownictwem. Gdy dzieci potrafią już nazwać to, co zjada gąsienica, przechodzimy do jej „karmienia”. Nauczyciel zakłada skarpetkę na rękę, a dzieci zgodnie z tekstem powyższej lub poniższej piosenki, przekładają przez nią kolejne smakołyki. 

A tak wyglądało to na moich zajęciach.

Osobiście nie wyobrażam sobie zajęć o głodnej gąsienicy bez papierowych talerzyków i nauki dni tygodnia (układamy gąsienicę z 7 talerzyków, a dzieci karmią ją według własnego już pomysłu, mówiąc: Am Montag/Dienstag… fraß sie sich durch 14 Erdbeeren…). Obrazki do tej zabawy znalazłam na stronie www.123homeschool4me.comSkorzystałam też z karty do kodowania dostępnej na  jdaniel4smom.com.

Jako że mam możliwość korzystania z ogromnej ilości klocków Lego, moje dzieci na zakończenie zajęć zbudowały własne gąsienice, a do ich brzuszków włożyły różne kąski. I tak np.: czerwony klocek to truskawka, pomarańczowy to pomarańcza, a brązowy to tort czekoladowy. 

                 Dodatkowe pomysły na zajęcia o bardzo głodnej gąsienicy!

 „Die Hai-Familie” w gąsienicowej odsłonie

Jestem przekonana, że większość z Was zna piosenkę pt.: Die Hai-Familie i zgodzi się ze mną, że melodia ta sprawdzi się świetnie do przekazywania dzieciom różnych innych treści. Poniżej zupełnie nowa wersja tej uwielbianej przez dzieci piosenki.

 

Zabawa ruchowa

Dzieci biegają swobodnie po sali i reagują na polecenia nauczyciela: das kleine Ei– dzieci kucają i zwijają się w jajko, die Raupe– pełzają po dywanie jak gąsienice, der Kokon– stają w bezruchu i formują kokon, der Schmetterling– latają jak motylki.

Ten post ma jeden komentarz

  1. Bardzo mi się podoba pomysł budowania gąsienicy z klocków. Na zdjęciach wyglądają super! Muszę wypróbować 🙂

Dodaj komentarz

Close Menu