Zajęcia z piosenką „Herbst”​

Zajęcia z piosenką "Herbst"

Za oknem piękna złota jesień, a ja zapraszam Was do przeprowadzenia zajęć na podstawie utworu „Herbst”. Materiały, które przygotowałam pozwolą Wam wprowadzić i utrwalić słownictwo związane z jesienią i lasem. Zestaw zawiera 15 kart obrazkowych i 15 kart ze słownictwem (die Blätter, der Baum, die Regentropfen, die Regenjacke, in Pfützen springen, die Stiefel, das Moos, die Kastanien, der Junge, kalt, der Igel, der Bauch, die Spinne, das Netz, das Haus), wykreślankę wyrazowąsudoku i karty do gry w bingo.

A jak z takich kart obrazkowych korzystać? Mam dla Was kilka propozycji na ich zastosowanie podczas swoich zajęć.

KÓŁKO I KRZYŻYK

Wybieramy 9 kart obrazkowych i przyczepiamy je do tablicy, tworząc kwadrat 3×3. Dzieci dzielimy na dwie drużyny, a każda z nich wybiera swój znaczek (kółko/krzyżyk). Liderzy obu grup stają do pojedynku Papier-Kamień-Nożyce, aby ustalić, która z drużyn rozpoczyna grę. Zadaniem graczy jest nazwanie obrazka, w miejscu którego chcą postawić swój znak. Wygrywa drużyna, która jako pierwsza postawi swoje 3 znaki w linii poziomej, pionowej bądź po skosie.

MEMORY GAME

Karty obrazkowe i odpowiadające im karty z nazwą po niemiecku wieszamy na tablicy obrazkiem/nazwą do dołu. Tworzymy prostokąt o dowolnej liczbie kart, np. 3×4. Nauczyciel zapisuje nazwy rzędów (A, B, C… 1,2,3…). Uczniowie, których zadaniem jest znalezienie wszystkich par, kolejno odsłaniają dwie wybrane karty, podając ich współrzędne, np. C4 i B1.

ŁAPKI NA MUCHY

Łapki na muchy to nie tylko świetna zabawa dla przedszkolaków. Gra ta z pewnością sprawdzi się również w grupie dzieci szkolnych. Gramy w parach. Wybrana dwójka dostaje po łapce na muchy. Nauczyciel wybiera obrazki, układa je w rzędzie i w dowolnej kolejności nazywa. Zadaniem graczy jest jak najszybsze pacnięcie odpowiedniego obrazka. Rundę wygrywa dziecko, które jako pierwsze pacnie prawidłowy obrazek. Liczba rund zależy od nauczyciela. Wszystkie dzieci uważnie liczą punkty. Alternatywą dla pacek na muchy są również kubeczki, za pomocą których dzieci wskazują odpowiedni obrazek dnem do góry.

BINGO

Z zestawem do gry w bingo, który przygotowałam za pomocą strony www.toolsforeducators.comprzećwiczysz z dziećmi następujące słownictwo: springen, nass, der Stiefel, sich verstecken, kalt, der Herbst, das Netz, die Regentropfen, das Haus, die Spinne, der Baum, die Blätter, die Regenjacke, herumfliegen, laufen

WYKREŚLANKA WYRAZOWA

Wykreślanka wyrazowa została wygenerowana na stronie www.suchsel.de.vu. Zadaniem dzieci jest znaleźć i wykreślić ukryte wśród liter 15 słów: springen, Stiefel, kalt, Netz, Regentropfen, Haus, Spinne, Baum, Blätter,  Regenjacke, Moos, Kastanien, Junge, Igel, Bauch.

SUDOKU

Sudoku to gra, która polega na wpisaniu brakujących słów, tak aby nie powtarzały się w poziomie i w pionie. Każdy kwadrat to 9 wyrazów: Blatt, Baum, Spinne, Junge, Igel, nass, Stiefel, Netz