Przywitanie jesieni z małym pajączkiem

Przywitanie jesieni z małym pajączkiem

Die klitzekleine Spinne

Hurra, hurra, der Herbst ist da. A skoro jesień to i deszczyk, a skoro o deszczyku mowa to zabraknąć nie może nam tutaj pewnego małego, sympatycznego pajączka. Zapraszam Was do zapoznania się z propozycjami gier i zabaw, które opracowałam na podstawie piosenki, pt.:„Die klitzekleine Spinne”.

„Die klitzekleine Spinne hat sich im Rohr versteckt. Da fing es an zu regnen und ich hab sie entdeckt. Da kam die liebe Sonne mit ihrem Strahl hervor. Und die klitzekleine Spinne kroch wieder in das Rohr.”

„Imse, bimse Spinne, wie lang dein Faden ist.

Fällt der Regen runter und der Faden riss.

Kommt die liebe Sonne, trocknet alles auf.

Imse, bimse Spinne, klettert wieder rauf.”

HISTORYJKA OBRAZKOWA

Na stronie http://www.jkcurriculumconnection.com znalazłam 4 obrazki, z którymi możemy pracować z dziećmi. Każde dziecko otrzymuje swój set z 4 obrazkami, a na tablicy nauczyciel wywiesza w odpowiedniej kolejności swoje (najlepiej powiększone) ilustracje, które nie tylko pomogą zobrazować i zrozumieć dzieciom całą sytuację, ale również ułatwią naukę i śpiewanie tej piosenki. Nauczyciel prosi dzieci, aby starały się zapamiętać prawidłową kolejność obrazków. Po jakimś czasie odwraca tablicę (lub chowa wywieszone wcześniej ilustracje) i wyznacza czas, w którym dzieci spróbują odtworzyć kolejność obrazków. Dla nauczycieli pracujących ze starszymi dziećmi przygotowałam również podpisy do obrazków, które należy prawidłowo dopasować.

PROPOZYCJA PRACY PLASTYCZNEJ

Przygotuj wydrukowane domki, słomki do napojów, niebieskie farby i pająka dla każdego z dzieci. Słomki należy wcześniej przykleić i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Dzieci kolorują domek, doklejają pajączka, a na koniec maczają paluszki w niebieskiej farbie i odciskają je na swojej pracy, tworząc krople deszczu. Starsze dzieci mogą spróbować wyciąć swojego pająka sami.

ZABAWA RUCHOWA MUCHY I PAJĄK

Nauczyciel wyznacza wśród dzieci pająka (dobrze byłoby przygotować dla niego jakąś maskę lub opaskę na głowę), a reszta dzieci, czyli muchy, „latają” swobodnie po dywanie. Na hasło: Die Spinne ist hungrig! zastygają w bezruchu, a pająk wyrusza na łowy. Do swojej sieci zabiera on muchy, które się poruszyły (dzieci te siadają z boku).

PAJĄK CHODZI PO KAŁUŻACH

Przygotowałam dla Was 5 kałuż, które należy wydrukować na niebieskim papierze i zalaminować. Na każdej znajduje się jakiś obrazek, czyli słówko do utrwalenia (die Sonne, der Regen, die Spinne, der Regenschirm, die Gummistiefel). Pająk „chodzi” po kałużach i nazywa nasze obrazki.

 

ZABAWA RUCHOWA SŁONECZKO I DESZCZYK

Do przeprowadzenia tej zabawy potrzebować będziecie 2 obrazków (słoneczka i deszczyku) oraz kałuż z niebieskich worków na śmieci (po jednej dla każdego dziecka). Dzieci poruszają się swobodnie po sali, reagując na obrazki pokazywane przez nauczyciela: die Sonne-> dzieci wychodzą po deszczu na spacer i skaczą po kałużach; der Regen-> znów pada, dzieci wychodzą w deszczu na spacer, a worek służy im tym razem za parasol. Dodatkowo, aby uatrakcyjnić zabawę, odtworzyć możecie dźwięk deszczu-> https://www.youtube.com/watch?v=J6G0EuPAoKQ

Dodaj komentarz

Close Menu