Zajęcia o jeżyku

Zajęcia o jeżyku

Zajęcia z piosenką "Igellied"

Moje przedszkolaki pokochały piosenkę „Igellied”. Mam nadzieję, że waszym dzieciom też przypadnie ona do gustu, a w przeprowadzeniu zajęć z nauką tej piosenki pomogą Wam moje materiały i pomysły zabaw. 

Zabawa w jeżyki 

Dzieci chodzą na czworakach w rytm muzyki. Podczas przerwy w muzyce dzieci zwijają się w kłębuszki tak jak jeżyki. Nauczyciel wybiera jednego z nich i okrywa kocem. Pozostałe dzieci (na znak nauczyciela) rozglądają się po sali i zgadują kogo brakuje. 

Zabawa w lustro

Dzieci łączą się w pary. Jedno z nich jest jeżykiem, a drugie lustrem. Jeżyk przegląda się w „lustrze”. Dziecko będące lustrem stara się odzwierciedlić każdy ruch jeżyka. Zabawę zaczynamy za każdym razem słowami: Es war einmal ein Igel, der schaute in den Spiegel.

Jeżyk pogubił jabłka

Przygotowałam dla Was plik pdf z pięcioma jeżykami (na każdym zapisałam ilość jabłek, którą zgubił) i jabłkami do zalaminowania i wycięcia. Jabłka doklejamy do klamerek od prania. Dzieci doczepiają odpowiednią ilość jabłek do danego jeżyka.

Ich bin ein kleiner Igel

Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel wybiera jeżyka, który szuka sobie towarzystwa. Chodzi w koło i mówi: Ich bin ein kleiner Igel. Ich bin nicht gerne allein. Ich such mir ein zweites (drittes, viertes…) Igelein. Zmieniamy „jeżyka” po tym jak już wybierze całą swoją rodzinę. 

Liczymy i utrwalamy kolory

Wydrukuj i zalaminuj sylwetkę jeża. Przygotuj również kolorowe klamerki do prania. Jeżyk pogubił wszystkie swoje kolce. Ach, du Schreck! Alle meine Stacheln sind weg! Po tych słowach nauczyciel wskazuje ilość i kolor zgubionych kolców, np: drei rote Stacheln sind weg. Wskazane dziecko doczepia odpowiednie klamerki zgodnie ze wskazówkami nauczyciela. Jest to trochę zmodyfikowana wersja pomysłu znalezionego na stronie kitaideenkiste.blogspot.com.

 

Zabawa głodny jeżyk

Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel wybiera jeżyka, który jest głodny i szuka jabłek. Jeżyk zamyka na chwilę oczy, a nauczyciel wręcza wybranym dzieciom jabłka, które chowają za siebie. Jeżyk budzi się ze snu, a wszyscy mówią wierszyk: Ein kleiner Igel ist erwacht, hat Hunger, mitten in der Nacht! Er schnüffelt hier, er schnüffelt dort, sucht Futter fast an jedem Ort. Jeżyk chodzi w koło i szuka jabłek. Pozostałe dzieci nawigują go, mówiąc kalt, warm oder heiss.

Dodaj komentarz

Close Menu