Bist du meine Mama?

Bist du meine Mama?

Kurczaczek, który szuka swojej mamy.

Maj to miesiąc, w którym zazwyczaj rozmawiamy z dziećmi o rodzinie, dniu mamy i zwierzętach gospodarskich. Dzięki piosence pt.: „Kükentanz” i książeczce pt.: „Bist du meine Mama?” możemy te wszystkie tematy połączyć na naszych zajęciach w jedną całość. Zanim jednak zrealizowałam zajęcia z wykorzystaniem powyższej piosenki i historyjki, zapoznałam dzieci z podstawowymi nazwami zwierząt gospodarskich, a w szczególności z tymi z książeczki. Jej bohaterami są: żaba, kot, pies, świnia, krowa, kurczaczek i kura

„Kükentanz” to krótka pioseneczka o kurczaczku, który wykluwa się z jajka i zostaje otulony ciepłym skrzydełkiem kochającej mamy. Do jej zobrazowania posłużyło mi jajko po kinder niespodziance, do którego włożyłam małego kurczaczka. W zależności od liczebności grupy, każde dziecko może otrzymać od nauczyciela takie właśnie jajko z pisklakiem w środku.

Na swoich zajęciach wykorzystałam tylko pierwszy fragment piosenki (do słów: „Ich hab die Mama lieb”), tak aby w prosty sposób nawiązać do historyjki pt.: „Bist du meine Mama?”. Po kilkakrotnym odśpiewaniu pierwszej zwrotki powiedziałam dzieciom, że kurczaczek jest smutny i nigdzie nie widzi swojej mamy. Następnie każdemu dziecku przypisałam rolę jakiegoś zwierzątka (warto, aby w tym celu przygotować papierowe opaski). Dzieci ustawiły się w rzędzie (kura na końcu), a kurczaczek rozpoczął poszukiwania. Dziecko, które jest kurczakiem podchodzi po kolei do każdego zwierzątka i pyta: „Bist du meine Mama?” Zwierzątka odpowiadają: „Nein, ich bin die Katze miau, miau/der Hund…” Na końcu dziecko, które jest kurą mówi: „Ja, ich bin die Henne. Ich bin deine Mama!

Na kolejnych zajęciach przygotowałam dla każdego dziecka set z bohaterami z książeczki. Każdy dostał więc ode mnie papierową żabę, kota, psa, świnię, krowę, kurczaka, kurę i koguta. Tym razem dzieci słuchały opowiadania i układały swoje zwierzątka w odpowiedniej kolejności.

Alternatywą do książeczki pt.: „Bist du meine Mama?” jest historyjka o małpce pt.: „Wo ist Mami”. Jej bohaterami są: motyl, słoń, wąż, pająk, papuga, żaba i nietoperz. 

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Super pomysł! Generalnie można z tego zrobić krótki scenariusz przedstawienia na dzień mamy:)

  2. Uwielbiam Pani blog, jest on sporą bazą inspiracji i pomocy dla mnie nauczycielki. Jednocześnie często łapię się na podobnych pomysłach, czy też materiałąch, któymi Pani dysponuje, dziękuję za to.

Dodaj komentarz

Close Menu