Zajęcia o bałwanku

Zajęcia o bałwanku

Zajęcia z piosenką "Der Schneemann"

Intensywne poszukiwania łatwej piosenki o bałwanku zakończyły się sukcesem. Ich rezultatem jest dzisiejszy wpis, a w nim moja muzyczna propozycja i lista blogów, na których znajdziecie świetne materiały na zajęcia o bałwanku.

Piosenka „Der Schneemann” jest bardzo rytmiczna (zawiera w sobie wersy, które się powtarzają) i prosta (za jej pomocą wprowadzić możemy grupie początkującej 3 nowe wyrazy: der Zylinder, die Möhrennase i die Kohlenaugen). Wszystko to sprawia, że utwór szybko wpada w ucho i świetnie sprawdzi się zimą na zajęciach z najmłodszymi. Aby ułatwić Wam jej wprowadzenie, przygotowałam 4 zrzuty ekranu, tworząc historyjkę obrazkową. 

Zajęcia o bałwanku nie mogą zostać przeprowadzone bez papierowego zestawu ręcznie powycinanych elementów. Trochę pracy przy tym jest, ale taki zalaminowany set to must-have każdego lektora, który posłuży na wiele lat. Aby zaoszczędzić trochę czasu na rysowaniu czapek, szalików i rękawiczek, proponuję wydrukować na kartkach z kolorowego bloku znalezione w internecie szablony. 

Zabawa z kolorową kostką (zaprezentowana poniżej) pozwoli nam rozszerzyć słownictwo poznane dzięki piosence „Der Schneemann”, wprowadzając dodatkowo następujące wyrazy: die Handschuhe, der Schal, der Hut/die Mütze, die Knöpfe. Dzieci ubierają bałwanka na podstawie rzutu kostką z kolorami, dlatego też szablon czapki, szalika i rękawiczek należy wydrukować 6 razy (za każdym razem w innym kolorze, w zależności od kolorów jakie ma Wasza kostka). Włączenie do gry kostki liczbowej pozwoli nam na każdorazową zmianę liczby guzików: Wie viele Knöpfe hat der Schneemann an? Er hat 2/4/5… Knöpfe an.

Po rzucie kostką nauczyciel wydaje dziecku odpowiednie polecenie, np: Nimm etwas rotes/blaues/gelbes… Dziecko wybiera dowolny element zimowej garderoby, po czym nauczyciel pyta dalej: Was ist das? Was sind sie? Dziecko odpowiada: Das ist der Schal./Das sind die Handschuhe. Der Schal ist blau./Die Handschuhe sind rot. 

Nasz papierowy zestaw świetnie sprawdzi się również przy okazji zabawy WAS FEHLT? Dzieci na chwilę zamykają oczy. Nauczyciel chowa wybrany przez siebie element i zadaje pytanie: Was fehlt? Dzieci otwierają oczy i nazywają brakujący element.

Poniżej, tak jak wspominałam na początku wpisu, lista blogów, na których znajdziecie świetne materiały na zajęcia o bałwanku.

Bałwankowe bingo znajdziecie na stronie funglish prowadzonej przez Panią Dominikę.

Snowman game to plik pdf z 10 bałwankami (dziewięciu czegoś brakuje) znaleziony na blogu lessonsense. Zadaniem dzieci jest nazwanie brakującego elementu i umiejscowienie go w kwadracie obok bałwanka. 

Snowman buttons to plik pdf, który znajdziecie na stronie totschooling. Plik zawiera grę, polegającą na dopasowaniu do danego bałwanka odpowiedniej liczby guzików. 

Karty z częściami ciała bałwana oraz karty z bałwanami, którym czegoś brakuje przygotowała Marysia z fullofideas.

Materiały o bałwanie po niemiecku znajdziecie na blogu Ideenreise

Karty obrazkowe, a do nich karty wyrazowe, za pomocą których można grać w memory, przygotowała Pani Ewelina z pomysłyprzytablicy.

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Bardzo fajny pomysł. U mnie „budowanie” Schneemanna też się sprawdziło. Polecam utwór Schnee Schnee Schnee 🙂

    1. Cieszę się, że się podoba i dzięki za fajną propozycję! Utwór w sam raz dla maluchów:)

Dodaj komentarz

Close Menu